Susisiekti
info@zuklistas.lt
Susisiekti
info@zuklistas.lt
Šamas (Silurus glanis) yra viena didžiausių ir įdomiausių žuvų rūšių, gyvenančių Lietuvos upėse ir ežeruose. Jis gali užaugti iki įspūdingų dydžių ir tapti tikru iššūkiu tiek patyrusiems žvejams, tiek pradedantiesiems. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kuo minta šamas ir kokios yra geriausios taktikos jį suvilioti.
Šamas yra visaėdis, turintis labai įvairią mitybą. Jo racioną sudaro tiek gyvūninės, tiek augalinės kilmės maisto šaltiniai.
Pagrindinis šamo maisto šaltinis yra kitos žuvys. Jis dažniausiai medžioja mažesnes žuvis, tokias kaip kuojos, ešeriai, raudės ir kitos smulkios rūšys. Šamas gali valgyti ir didesnes žuvis, jei jos yra sužeistos ar serga.
Šamas taip pat mėgsta įvairius bestuburius, tokius kaip vabzdžių lervos, kirmėlės, moliuskai ir vėžiai. Šie maisto šaltiniai yra ypač svarbūs jauniems šamams.
Šamai kartais medžioja varles ir kitus amfibijus, ypač pavasarį ir vasarą, kai šie gyvūnai yra aktyvesni.
Dideli šamai gali grobuoti mažus paukščius ar žinduolius, kurie pateko į vandenį arba yra arti vandens paviršiaus.
Nors šamas yra daugiau plėšrūnas, jo racioną kartais papildo ir augalinės kilmės maisto šaltiniai, tokie kaip dumbliai ir vandens augalai.
Sėkmingai pagauti šamą reikalauja žinių ir tinkamų priemonių. Pateikiame kelias pagrindines taktikas, kurios padės jums suvilioti šį galingą plėšrūną:
Šamai yra naktiniai medžiotojai, todėl naktinė žvejyba yra viena iš efektyviausių taktikų. Rekomenduojama pradėti žvejoti saulei leidžiantis ir tęsti iki pat aušros.
Gyvas masalas, kaip mažos žuvys, kirmėlės ar varlės, yra labai efektyvus šamo viliojimo būdas. Šamas yra jautrus vibracijoms vandenyje, todėl gyvas masalas pritraukia jo dėmesį.
Šamai turi puikiai išvystytą uoslės pojūtį, todėl kvapnūs masalai yra ypač veiksmingi. Galima naudoti specialius šamams skirtus jaukus, turinčius stiprų kvapą.
Šamams gaudyti reikalingi stiprūs ir tvirti žvejybos įrankiai. Naudokite storus pintus valus ir stiprius kabliukus, kurie atlaikys šamo pasipriešinimą.
Echolotai ir kiti elektroniniai prietaisai padeda aptikti šamus giliau esančiuose vandens sluoksniuose. Tai ypač naudinga dideliuose vandens telkiniuose.
Šamai dažniausiai laikosi prie dugno, todėl žvejyba dugnine meškere (feederiu) yra viena iš geriausių taktikų. Naudokite sunkesnius svorius, kad masalas nusileistų iki dugno ir išsilaikytų ten.
Šamas yra įspūdinga žuvis, kurios mitybos įpročiai yra labai įvairūs. Sėkmingai pagauti šamą reikalauja tinkamų žinių ir įgūdžių. Pasirinkus tinkamą masalą, laiką ir vietą, galite patirti nepakartojamą žvejybos nuotykį ir sugauti tikrą trofėjų.
Daugiau skaitykite apie šamo elgesį – ČIA